هک و هکر

هكر كيست ؟

جواب اين سوال كليشه اى را حتما خودتان بهتر از من مى دانيد . فكر مى كنم تا به حال با حداقل يكى دو تا از آنها برخورد دوستانه اى داشته ايد !

ممكن است شما تعاريف متفاوتى از يك هكر داشته باشيد . اما بايد بدانيد كه هكرها به ندرت شاخ يا دم دارند و معمولا نقاب سياه هم به صورت نمى زنند ! مى خواهم مطلب مهمى را به شما بگويم و آن مطلب اين است كه تعداد هكر ها بسيار كمتر از آن است كه شما فكر مى كنيد . ( صبر كنيد ، الان مى گم چرا ! )

خوب احتمالا از نظر شما هكر كسى است كه در اينترنت سر به سر شما مى گذارد ، كامپيوتر شما را در اختيار خود مى گيرد ، پسوردهاى شما را مى دزدد و از آنها استفاده مى كند . خوب من اسم اين افراد را هكر نمى گذارم . در ايران اينها بيشتر تعدادى بچه مدرسه اى هستند كه حتى به ويندوز تسلط كافى ندارند . آنها فقط يكى از CD هاى هك را كه در بازار تعداد آنها بسيار هم زياد است خريده اند و يا كپى كرده اند . بعد با استفاده از راهنماى فارسى برنامه نهايتا موفق به استفاده از برنامه Sub7 شده اند و با كلى بدبختى ! بالاخره يك سرور هك درست كرده اند ( در مورد Sub7 و سرور هك در بخش برنامه هاى هك توضيح مى دهم ) .

اقدام بعدى آنها اين است كه اين فايل سرور هك را به نحوى براى شما بفرستند تا از آن لذت ببريد و يا بهتر بگويم آنها لذت ببرند !

اما هكر هاى واقعى افرادى حرفه اى و مسلط به بيشتر زمينه هاى علم كامپيوتر هستند كه دزديدن پسورد Email يا كارهايى از اين دسته را كسر شان خود مى دانند . بايد گفت كه در اصل حرفه اى ترين و با تجربه ترين هكرها كسانى هستند در نهايت فعاليت خود را در زمينه هاى مثبت مانند پيدا كردن نقاط ضعف شبكه ها و سيستم هاى عامل صرف مى كنند . البته هكرهاى حرفه اى زيادى هم هستند كه با اهداف سياسى يا مالى ( نه سرگرمى و پول اضافى براى تلفن و كارت اينترنت خرج كردن ) به فعاليتهاى منفى مى پردازند .

سر و كار اين افراد كمتر با اشخاص است ، بلكه آنها بيشتر با شبكه هاى بزرگ و ادارات و سازمانها طرف دعوا هستند .

اما اصل مطلب :

چگونه شما هك مى شويد ؟

( مى گوييد از طريق شبكه ؟ جان من ! )

شايد بعضى از شما جواب اين سوال را بدانيد ( آفرين ! ) و شايد بعضى ديگر هم جواب را نميدانيد ولى مى دانيد كه يك فرد هك شده چه احساسى دارد ! . اما اجازه بدهيد در اين مورد بيشتر توضيح بدهم . به عنوان مثال يكى از روشهاى معمول در هك كردن كامپيوتر هاى شخصى را ذكر مى كنم . در مورد شبكه ها در بخش محافظت از شبكه ها بيشتر توضيح مى دهم .

اصولا يك آدم خوب در يك جايى از اين كره خاكى -كه زياد هم مهم نيست كجاى آن باشد - با هدف يا بدون هدف ( معمولا" با هدف ) شما را به عنوان قربانى ( Victim) انتخاب مى كند . در مرحله اول اين نفوذگر در مورد شما تا جايى كه بتواند اطلاعات كسب مى كند . اطلاعاتى از قبيل آدرس Email ، سن و علائق شما . ( ممكن است اين اطلاعات را داشته باشد چون يكى از اقوام يا دوستان شماست ! ) . سپس نوبت به ارسال فايل مى رسد . اگر اين فرد دوست يا فاميل شما باشد كه هيچ و اگر شما او را نمى شناسيد با استفاده از علمى به نام مهندسى اجتماعى سعى مى كند شما را فريب دهد و فايل كذايى را براى شما بفرستد . دوستان و اقوام مى توانند خيلى راحت تر يك فايل آلوده را براى شما بفرستند و يا حتى از طريق CD و يا ديسكت آلوده آنرا روى دستگاه شما نصب كنند . اين فايل ممكن است به عنوان يك بازى ، يك عكس ، موسيقى و يا هر چيز ديگرى كه بتوانيد فكر آنرا بكنيد به دست شما برسد .

اجازه بدهيد يك مثال بزنم :

سلام پويا

سلام آرش

پويا بازى جديد اينترنتى رو ديدى ؟ همون كه به تازگى تو بيشتر سايتهاى بازى منتشر شده ؟

نه ، جالبه ؟ از كجا مى تونم اونو دانلود كنم ؟

احتياج به دانلود نيست . من دارمش . الان فايل اجراييشو برات ميفرستم . هه هه !!


البته لازم به ذكره كه پويا خودش در زمينه اين كارها استاده و من فقط يك مثال زدم !

اين فايل در واقع يك Trojan horse است . در اين مورد در قسمت Trojan توضيح مى دهم . كار فايل مذبور اين است كه روى سيستم عامل شما نصب شود و شما را بيچاره كند !

اين فايل بسته به اينكه چه نوع Trojan باشد و يا اينكه چگونه تنظيم شده باشد ممكن است اقدامات مختلفى انجام دهد . احتمالا اين فايل در ابتدا مشخصاتى از شما و سيستم شما را براى نفوذگر مى فرستد . كار ديگر اين فايل آن است كه يك در مخفى از سيستم شما به روى اينترنت باز كند تا نفوذگر بتواند از طريق آن هنگامى كه شما On line هستيد بدون اينكه شما بفهميد وارد سيستم شما بشود و كارهاى خود را بدون سر و صدا انجام بدهد . مثلا" پسوردهاى شما را بدزدد . فايلهاى شخصى شما را ببيند و يا كپى كند و يا حتى فايلهاى مهم شما را پاك كند و بدتر از همه هارد بى زبان شما را Format كند !

در اين قسمت تا حدى شما در مورد اينكه چطور هك مى شويد اطلاعات كسب كرديد . براى كسب اطلاعات بيشتر بايد ساير قسمتها را نيز مشاهده كنيد و در مورد انواع برنامه هاى هك بيشتر بدانيد.

چگونه بفهميم كه هك شده ايم ؟

آيا هنگام كار با اينترنت مانيتور شما ناگهان خاموش مى شود يا تصوير آن وارونه مى شود ؟

سيستم شما به طور ناگهانى خاموش مى شود و يا Restart مى كند ؟

شخصى با ID شما در مسنجر Yahoo يا Msn با دوستانتان صحبت كرده و خودش را به جاى شما جا زده ؟

درب CD-Rom شما خود به خود باز و بسته مى شود ؟

پسوردهاى Email شما به دست ديگران افتاده ؟

ميكروفون سيستم ، صداى شما را ضبط مى كند و پس از چند ثانيه پخش مى كند ؟

و ده ها مورد عجيب ديگر كه تابحال نديده بوديد و چند وقتى است كه با آنها دست به گريبان شديد

در بيشتر اين موارد احتمال هك شدن وجود دارد . در واقع نفوذگر با نصب نرم افزار هك بر روى دستگاه شما قادر خواهد بود اين كارها را انجام دهد . البته در بعضى موارد نيز احتمال دارد سيستم شما دچار خرابى سخت افزارى يا نرم افزارى شده باشد .

ولى هرگز اين مورد را از نظر نبايد دور داشت كه در بعضى موارد نفوذگر علاقه اى به خودنمايى ندارد . او بدون سر و صدا اطلاعات كسب مى كند و شايد دنبال پسوردها ، شماره تلفنها ، كارتهاى اعتبارى و يا موارد ديگر باشد .

يك مورد خطرناك تر هم وجود دارد و آن مورد اين است كه نفوذگر از دستگاه شما به عنوان طعمه استفاده كند و از طريق آن به ساير كامپيوترها حمله كند و به اين طريق رد خود را از بين ببرد .

اگر حملات وى اثر بخش باشد ممكن است شما به عنوان يك هكر دچار دردسرهاى قانونى شويد ! حتى بسته به مكانهايى كه هكر اصلى به آنها حمله كرده ممكن است شما واقعا" به دردسر بدى بيفتيد .

پس بهتر است هرچه زودتر خود را در اين زمينه تجهيز كنيد تا هرگز طعمه قرار نگيريد .


در مورد Trojan Horse يا اسب تروا


همان قصه قديمى كه احتمالا همه شما شنيده ايد . در مورد آن چند كارتون و حتى فيلم هم ساخته شده .

در 12 قرن پيش از ميلاد مسيح يونانى ها و تروايى ها درگير جنگى طولانى و طاقت فرسا شدند .

به اين دليل كه تروايى ها صاحب قلعه اى نفوذ ناپذير بودند كه شهر تروا را در بر گرفته بود . ( اين قلعه را كامپيوتر خودتان فرض كنيد ) . يونانى ها ( كه هكرهاى قصه ما هستند ) پس از عدم موفقيت در نفوذ به قلعه فكرى به ذهنشان خطور كرد . آنها به فكر ساختن يك اسب چوبى بزرگ به ظاهر آرام و بى ضرر ( يعنى نوشتن يك برنامه هك ! ) افتادند . پس از ساختن آن ، تعدادى از سربازان يونانى داخل اسب چوبين پنهان شدند و بقيه سربازان شب هنگام اسب را جلوى دروازه بزرگ شهر تروا قرار دادند . روز بعد تروايى ها مطمئن از قلعه مستحكم خود ، هنگامى كه اسب چوبى را ديدند ، به خيال آنكه اين هديه اى از طرف يونانى ها و نشانه صلح است اين اسب را به داخل شهر آوردند و دروازه ها را مجددا بستند . ( يعنى DC شدند ! ) و تمام آن روز را به جشن و پايكوبى پرداختند . وقتى كه شب فرا رسيد و تروايى ها خوابيدند ، سربازان يونانى از اسب بيرون آمدند و دروازه هاى شهر را به روى سربازان يونانى گشودند و بعد : بامب ! تروايى ها هك شدند !اما يك فرق كوچك اينجا وجود دارد . برنامه هاى هك امروزى فورا دروازه ها را باز نمى كنند تا همه چيز لو برود . آنها ممكن است داخل كامپيوتر شما بدون سر و صدا به جاسوسى بپردازند و يا اينكه درهاى پشتى را به روى نفوذگر باز كنند تا او بتواند بدون اجازه شما ، هنگامى كه به شبكه متصل هستيد وارد سيستم بشود و يا حتى بدتر از آن ممكن است برنامه ضد ويروس و سيستم امنيتى شما را خنثى كنند .

اسبهاى ترواى امروزى هم همان سياست فريب را دنبال مى كنند . آنها ممكن است به ظاهر يك بازى ، يك برنامه سرگرم كننده ، كارت تبريك اينترنتى ، عكس ، موسيقى Mp3 و يا هرچيز ديگر باشند . حتما مى گوييد كه در اينصورت اينترنت خيلى نا امن و خطرناك است . نمى خواهم شما را بترسانم ولى در حقيقت همينطور هم هست .

اما شما با دنبال كردن روند آموزشى اين سايت موفق مى شويد اين خطر را به حداقل ممكن كاهش دهيد .

تا اين قسمت شما بايد كاملا متوجه شده باشيد كه چطور يك برنامه هك روى يك دستگاه نصب مى شود و يك هكر با استفاده از آن سيستم شما را در اختيار خود مى گيرد .

تعداد Trojan هاى موجود در حال حاضر بسيار زياد مى باشند . به طورى كه Norton Anti virus تا اين تاريخ ( 17/8/2003 ) در مجموع تعداد 64637 ويروس و Trojan را در پايگاه اطلاعاتى ويروسهاى شناخته شده خود موجود دارد . به همين دليل نام بردن از تمام Trojan ها ناممكن به نظر مى رسد ، ولى در بخش برنامه هاى هك نگاهى به مشهور ترين Trojan هاى موجود خواهيم داشت .

فرق ويروس و اسب تروا

شايد سوالى براى شما پيش بيايد كه يك اسب تروا چه تفاوتى با يك ويروس دارد ؟

ويروسها عموما" برنامه هايى هستند كه به منظور تخريب ساخته شده اند . معمولا يك ويروس از زمانى كه روى كامپيوتر مستقر شد در مرحله اول شروع به تكثير خود مى كند . يعنى خود را به ساير فايلهاى كامپيوتر يا ساير كامپيوتر هاى يك شبكه كپى مى كند . اين ،‌ كار پيدا كردن ويروس و در ضمن نابود كردن آنرا دشوار تر مى كند . ويروسها گونه هاى بسيارى دارند . بعضى از آنها به سرعت شروع به تخريب فايلها مى كنند . بعضى ديگر هم مانند ويروس معروف چرنوبيل در تاريخ مشخصى كه براى آن برنامه ريزى شده اند اطلاعات Bios كامپيوتر را پاك مى كنند .

صحبت در مورد ويروسها خارج از موضوع بحث ماست ، ولى در كل بايد گفت كه فقط تعداد بسيار كمى از Trojan ها خود را تكثير مى كنند . البته تعدادى از آنها ممكن است از طريق كتابچه آدرس Email شما خود را براى دوستانتان هم پست كنند ( و بيچاره دوستان كه فكر مى كنند شما برايشان نامه فرستاده ايد ! ) . و در ضمن Trojan ها در اكثر موارد فقط با دستور هكر مربوطه اقدام به تخريب مى كنند . اين خصوصيات Trojan ها نسبت به ويروسها باعث مى شود كه آنها دير تر كشف شوند و شايد هم شما در حال حاظر يكى از آنها را در سيستم خود داريد و خودتان خبر نداريد !!!نگاهى به برنامه هاى هك

در بخش قبل در مورد Trojan كه ركن اصلى يك برنامه هك است صحبت كرديم . در اين بخش به ساختار برنامه هاى هك نگاهى كاملتر خواهيم داشت .

هر برنامه نويس ماهرى مى تواند خودش برنامه اى بنويسد كه با نصب آن در سيستم شما قادر به كارهاى خاصى باشد ، ولى تعدادى از اين دست برنامه ها به معروفيت جهانى دست پيدا كرده اند

شايد دليل آن ظاهر زيباى برنامه و رابط كاربرى ساده باشد كه هر كاربر متوسط به بالاى كامپيوتر با كمى آموزش و تمرين مى تواند از آن استفاده كند .

ساختار كلى يك نرم افزار هك :

به طور معمول هر نرم افزار هك از سه قسمت اصلى تشكيل شده .

قسمت اول : server كه همان سرور هك يا Trojan است . اين همان فايلى است كه با وارد شدن و اجرا شدن روى سيستم شما ، به نفوذگر اجازه مى دهد كنترل سيستم شما را در اختيار بگيرد و يا پسوردهاى شما را بدزدد . اين فايل از نوع فايلهاى اجرايى مى باشد .

قسمت دوم : Edit server كه نرم افزارى است كه به نفوذگر اجازه مى دهد قبل از اينكه سرور هك را براى شما بفرستد تغييرات دلخواه خود را بر روى آن اعمال كند . به عنوان مثال مى تواند سرور هك را طورى تنظيم كند كه به صورت خودكار هر بار كه شما به اينترنت متصل مى شويد به گونه اى كه شما پى نبريد يك Email به نفوذگر بفرستد و شماره IP شما و پورت باز سيستم را به او اطلاع دهد . ( در مورد IP و Port دربخش Firewall توضيح مى دهم . )

و يا اينكه نفوذگر به وسيله Edit server مى تواند سرور هك را به يك فايل ديگر مثلا" فايل اجرايى يك Game يا يك تصوير و يا هر فايل ديگر پيوند بزند و براى شما بفرستد تا شما در اين مورد شك نكنيد . همچنين مى تواند Icon سرور هك را عوض كند تا مثلا به عنوان يك Jpg به نظر برسد .

قسمت سوم : برنامه اصلى است كه پس از اتمام همه كارها و هنگامى كه سرور هك بر روى دستگاه شما اجرا شد نفوذگر با استفاده از آن هنگامى كه شما به اينترنت متصل هستيد بدون اينكه شما بفهميد به سيستم شما متصل مى شود و كنترل آن را در دست مى گيرد .

در حال حاضر شما كليه مراحلى را كه در روند هك كردن يك كامپيوتر شخصى انجام مى شوند مد نظر قرار داديد . ( هك كردن سايتها و شبكه ها با اين روند تفاوت كلى دارد كه فعلا" موضوع بحث ما نيست و احتمالا" در آينده قسمت ويژه اى را براى آن اختصاص خواهيم داد . ولى در قسمت محافظت از شبكه ها مختصرى در اين باره صحبت كرده ام )

نگاهى به چند برنامه هك مشهور :

Sub7 : به صورت (sub seven ) خوانده مى شود . در حال حاضر يكى از مشهورترين برنامه هاى هك موجود مى باشد . اين برنامه توسط شخصى به نام Mobman نوشته شده و تا اين تاريخ آخرين ورژن آن Sub seven 2.2 مى باشد كه بر روى ويندوزهاى Me , 98 , 95 , NT , 2000 به درستى كار مى كند . ( هنوز حريف XP نشده ) . انعطاف پذيرى اين برنامه بسيار زياد است و رابط گرافيكى دارد كه كار كردن با آن را ساده مى كند .

فايل سرور هك آن نام پيش گزيده server.exe را دارد .

در ورژنهاى قبلى ( قبل از 2.2 ) امكانات آن بسيار كمتر بود و حجم سرور هك آن مشخص و كمى زياد بود . ( حدود 380 كبلو بايت ) ولى در ورژن جديد حجم سرور به 59 كيلو بايت كاهش يافته ولى اين سرور كوچك به خودى خود امكاناتى ندارد . بلكه با استفاده از Edit server نفوذگر بايد امكانات مورد نظر خود را كه به صورت Plug-in هستند به سرور هك اضافه كند . با اضافه شدن هر plug-in حجم سرور زياد مى شود و با اضافه شدن تمامى آنها حجم كلى بالاتر از يك مگابايت خواهد بود .

اين امكان وجود دارد كه نفوذگر سرور كوچك را براى شما بفرستد و پس از نصب آن در سيستم شما از طريقه برنامه اصلى ساير plug-in ها را روى آن Upload نمايد و به مرور امكانات سرور هك خود را گسترش بدهد و اين باعث مى شود كه Sub7 خطرناك تر و فريبنده تر باشد .

امكانات Sub7 بسيار زياد است . در اينجا به تعدادى از اين امكانات اشاره مى شود :

كسب اطلاع از On line شدن قربانى از طريق email يا پيام فورى در ICQ

تغيير وضوح تصوير نمايشگر

چاپ كردن متن بر روى پرينتر قربانى

ايجاد تغييرات در صفحه كليد . به عنوان مثال تعويض جاى كليدها يا روشن و خاموش كردن LED ها و يا از كار انداختن صفحه كليد به صورت كامل

خاموش كردن مانيتور و يا Restart كردن يا خاموش كردن سيستم

مشاهده تصوير مانيتور شما از طرف نفوذگر

بازكردن پنجره اى براى chat با شما

باز و بسته كردن درب CD-ROM

قطع ارتباط شما با اينترنت

قرار گرفتن سر راه شما و اينترنت براى شنود و دزديدن اطلاعات

تحت اختيار گرفتن ماوس

ضبط صداى شما از طريق ميكروفن

روشن كردن Web cam شما و مشاهده تصوير آن از طريق نفوذگر

امكان خواندن كليدهاى فشرده شده روى صفحه كليد كه از طريق آن نفوذگر مى تواند كلمات عبور شما را بدزدد

و همچنين امكانات بسيار ديگرى براى ايجاد تغييرات بر روى Desktop شما و تغييرات بر روى فايلهاى هارد و فايلهاى مهم ويندوز و يا حتى قابليت فرمت كردن هارد ديسك !


سرور هك Sub7 با نامهاى پيش گزيده : systray.dll , rundll16.exe , server.exe , task_bar.exe بر روى سيستم نصب مى شود ( همين الان كليدهاى Ctrl - Alt - Del را يك بار فشار دهيد و در ليست برنامه هاى اجرا شده در حافظه ويندوز ببينيد چنين اسمهايى به چشمتان مى خورد يا نه ) ولى معمولا نفوذگران متوسط به بالا نام آنرا تغيير مى دهند تا به راحتى شناسايى نشود .

اين نرم افزار پس از نصب در سيستم ورودى هايى در فايل رجيسترى ويندوز براى خودش درست مىكند كه قابل تغيير از طرف نفوذگر مى باشند و به همين دليل شناسايى آن مشكل تر مى شود

در قسمت حذف سرور هك در مورد پيدا كردن Sub7 و ساير برنامه هاى هك بر روى سيستم و نابود كردن آنها صحبت مى شود .

NetBus : اين برنامه هم يكى از برنامه هاى مشهور است كه در سال 98 توسط Neikter نوشته شده . در واقع هدف او از نوشتن اين برنامه شوخى با دوستان خودش بود ! ولى اين برنامه از زمانى كه در اينترنت منتشر شد به يك بلاى همه گير مبدل شد .

تاكنون نسخه 2.10 آن منتشر شده و به جز XP بر روى تمامى نسخه هاى ويندوز به خوبى كار مىكند . سرور هك آن معمولا با نام پيش گزيده patch.exe و حجم 480 كيلوبايت موجود است . در ورژن آخر سرور هك Nbsur.exe نام دارد و حجم آن كمتر از 600 كيلوبايت است .

قابليتهاى آن از Sub7 كمتر است ولى بسيارى از آنها شبيه است ، در اينجا به تعدادى از آنها اشاره مى شود :

باز و بسته كردن درب CD-ROM

ايجاد تغييرات در كليدهاى ماوس و صفحه كليد

به نمايش در آوردن يك فايل تصويرى و يا پخش يك فايل صوتى بر روى كامپيوتر قربانى

امكان فرستادن و نصب فايل بر روى كامپيوتر قربانى

خواندن پسوردهاى ذخيره شده در سيستم

خواندن ضربات صفحه كليد و كشف كلمات عبور از اين طريق

باز و بسته كردن پنجره هاى دلخواه بر روى صفحه نمايش

چاپ بر روى چاپگر قربانى

ديدن محتويات صفحه نمايشگر قربانى

Chat با قربانى و امكان Telnet به كامپبوتر قربانى . ( در مورد Telnet بعدا" توضيح مى دهم )


در مورد شناسايى NetBus و نابود كردن آن در بخش حذف سرور هك توضيح خواهم داد .

Back Orifice يا BO

اين برنامه كه نسخه 2000 آن به نام Bo2k معروف است توسط فردى به نام : Dildog نوشته شده و در اصل محصول كار گروهى The Cult of the Dead Cow ( گروه پيروان گاوهاى نفوذگر مرگ آور !!! ) مى باشد .

Bo2k نسبت به ورژنهاى قبلى داراى امكانات بسيار بيشتر و خطرناك ترى است . با وجود فايل سرور بسيار كم حجم ( 100 تا 130 كيلو بايت ) داراى امكانات بسيار زيادى است .

بعضى از امكانات آن به شرح زير است :

نمايش كادرى بر روى كامپيوتر قربانى كه دستور خاصى را صادر مى كند . در اين مورد قربانى تصور مى كند پيام از طرف خود سيستم عامل است .

ثبت كليدهاى فشرده شده ازطريق صفحه كليد

جمع آورى مشخصات كامپيوتر قربانى

جمع آورى پسوردهاى سيستم

قابليت مديريت فايل

ويرايش رجيسترى

مشاهده صفحه نمايش قربانى و تحت اختيار گرفتن صفحه كليد .


چگونگى حذف Bo2k در بخش حذف سرور هك شرح داده خواهد شد .

تعدادى از برنامه هاى هك مشهور ديگر به شرح زير است ( البته بعضى از آنها برنامه هاى Crack هستند ) كه اميدواريم در آينده در مورد هر كدام برايتان توضيح دهيم .

Hack Attack

Acid battery

AckCmd

Crazzynet

Aladino server

Explorezip

Arctic

Net sphere

Netcat

Pankora

Smurf

Sam spade

Cyber kit

John the ripper


هشدارى كه من لازمه به همه دوستان بدم اينه كه اگر يك وقت وسوسه شديد و يكى از CD هاى هك و كرك رو تهيه كرديد در مورد كاركردن با آنها بسيار مراقب باشيد . بدون اطلاع هر فايلى رو اجرا نكنيد . چون ممكنه اشتباها" يكى از سرورهاى هك رو اجرا كنيد و خودتون رو دچار گرفتارى بدى كنيد . در اين صورت سيستم شما مثل يك طعمه در اينترنت خواهد بود كه هر هكر متوسط به بالايى با اسكن كردن IP مى تونه اين طعمه رو پيدا كنه و از اون به نفع خودش استفاده كنه . ( در مورد IP و اسكن آن در بخش Firewall توضيح داده شده )


براى نابود كردن سرور هك شما چند راه آسان داريد و چند راه مشكل !

آسانترين راه : Format c يا هر درايور ديگر كه ويندوز روى آن نصب شده ! قول مى دهم در عرض چند ثانيه ( به قول بعضى ها سه سوت ) همه مشكلات شما حل بشود !

راه آسان ديگر اين است كه يك برنامه Trojan Remover نصب كنيد تا خودش ترتيب كارها را بدهد اين برنامه را مى توانيد از قسمت برنامه هاى ضد هك پيدا كنيد .

همچنين مى توانيد ويندوز خود را پاك كنيد و يك ويندوز جديد نصب كنيد .

يا اينكه يك ضد ويروس و برنامه فايروال نصب كنيد و سيستم خود را كاملا" اسكن كنيد . اين برنامه ها را هم مى توانيد از قسمت برنامه هاى ضد هك پيدا كنيد . من شخصا" در هر دو مورد نورتون را توصيه مى كنم . البته مك آفى هم خوب است ولى سرعت سيستم را واقعا" پايين مياورد .

با اجراى هر كدام از اين كارها شما برنامه هك احتمالى را از روى سيستم خود حذف كرده ايد .

اما راههاى مشكل . اگر شما كاربرى باتجربه و مسلط به ويندوز باشيد اين قسمتها برايتان ساده است .

اول از همه بايد ببينيد كه اصلا" فايل سرور هك روى سيستم عامل شما نصب شده يا نه .

براى اين كار در ابتدا اگر به اينترنت متصل هستيد ارتباط خود را قطع كنيد ( بعضى ها بايد يك جورى دوستان مسنجر را دست به سر كنند ! ) . سپس كليه برنامه هايى را كه پس از اتصال شما به اينترنت به صورت خودكار Login مى كنند ببنديد يا از كار بيندازيد . برنامه هايى مانند yahoo messenger يا msn messenger از اين دست هستند . همچنين بعضى از برنامه هاى پخش موسيقى يا ... .

با اطمينان از اينكه هيچ برنامه اى بدون اجازه شما Login نخواهد نمود دوباره به اينترنت متصل شويد ولى پنجره Internet explorer را باز نكنيد . يعنى فقط بايد شماره گيرى كنيد و به اينترنت وصل شويد ، همين ( البته در مورد مودم هاى شماره گير . بقيه دوستان هم از هر طريق ديگر كه متصل مى شوند اين كار را انجام دهند ) .

سپس از قسمت start\programs گزينه MS DOS - Prompt را انتخاب كنيد تا پنجره Command - prompt باز شود . در اين قسمت تايپ كنيد netstat -n ( توجه كنيد كه بين netstat و n- يك فاصله وجود دارد . )

در اين صورت بايد پنجره اى مشابه اين شكل ببينيد :توجه كنيد كه اگر در زير قسمتهاى proto local address foreign address state عددى نوشته شده باشد به احتمال قوى نشان مى دهد كه يك برنامه هك از طريق سيستم شما به اينترنت متصل شده . يعنى در حالت طبيعى كه شما تازه Connect شده ايد و هنوز هيچ برنامه اى حتى IE اجرا نشده در اين قسمت نبايد عددى موجود باشد .

يك كار ديگر هم بايد انجام بدهيد و آن كار اين است كه در قسمت Run تايپ كنيد Regedit

اين كار پنجره Registry editor را باز مى نمايد . مسير زير را دنبال كنيد :

HKEY_LOCAL_MACHINES_Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\i

ابتدا به پوشه Run برويد ( روى آن يك بار كليك كنيد ) . به ليست برنامه هايى كه در سمت راست مى بينيد به دقت توجه كنيد . اگر در اين ليست در قسمت Name به مواردى چون : NetBus Server Pro يا umger32.exe يا systray.dll ، Rundll16.exe , Task_bar.exe و srv32.exe برخورديد هم نشانى از نصب سرور هك بر روى PC شماست .

سپس به پوشه RunServices در رجيسترى برويد . اگر در اينجا هم به نامهايى مشابه shell.exe يا فقط exe. برخورديد يك PC آلوده داريد .

تصويرى از Registry editor :
نكته بسيار مهم بايد توجه بفرماييد كه اين اسامى كه مشاهده كرديد به صورت پيش فرض از طرف برنامه هاى هك مشهور انتخاب مى شوند و كاملا قابل تغيير هستند . هر فرد باهوشى با عوض كردن اين اسامى از طريق Edit server برنامه هك خود مى تواند شما را گمراه مى كند و به همين دليل اگر در اين قسمت به موردى بر نخورديد اين دليل بر سلامت PC شما نمى تواند باشد . توصيه من در ابتدا اجراى فرمان netstat براى اطمينان و در مرحله بعد اجراى يك Trojan remover و يا يك ويروس كش بر روى سيستم است . اين كارها هيچ ضررى براى شما ندارد و خيالتان را راحت مى كند .

به هر حال اگر من به جاى شما بودم و فكر مى كردم كه ممكن است يك برنامه هك مشغول فضولى در كامپيوترم باشد ، اول از همه ويندوز را پاك مى كردم و در ويندوز جديدم هم اول از همه يك ضد ويروس قوى و يك ديواره آتش نصب مى كردم . در اين مورد در قسمت محافظت از خود بيشتر توضيح داده ام .

در هر صورت استفاده از نرم افزارهاى ويژه حذف Trojan حتى براى حرفه اى ها هم راحت تر و كم دردسر تر از حذف دستى اين موجودات موذى است .

Ip و Port
براى اينكه شما مفهوم Firewall را دقيقا متوجه شويد مجبورم ابتدا مختصرى در مورد IP و Port صحبت كنم .

كسانى كه در مورد شبكه هاى كامپيوترى اطلاعات مختصرى داشته باشند حتما مى دانند كه هر شبكه كامپيوترى داراى آدرسى است كه بوسيله اعداد مشخص مى گردد . اين اعداد از چهاربخش تشكيل شده اند كه هر بخش عددى بين 0 الى 255 را شامل مى گردد .

مثال : 219.218.139.17 .به اين اعداد آدرس IP مى گويند . همچنين هر كامپيوتر هم هنگامى كه به شبكه ( هر شبكه اى) متصل شود يك آدرس IP به آن تعلق مى گيرد . اين آدرس در واقع آدرس آن كامپيوتر خاص در شبكه است و از طريق آن ديگر كامپيوتر ها مى توانند با كامپيوتر مذكور ارتباط برقرار نمايند و يا به منابع آن دسترسى پيدا كنند .

در صورتى كه بخواهيد آدرس IP خود را پيدا كنيد هنگامى كه به اينترنت متصل هستيد از قسمت Run فرمان winipcfg را صادر نماييد . در قسمت IP Address شماره IP كامپيوتر شما مشخص شده . ( در ويندوز XP هنگامى كه به اينترنت متصل هستيد روى علامت كامپيوترهاى كوچكى كه كنار ساعت ظاهر مى شوند كليك راست كنيد و گزينه Detail را انتخاب كنيد . در قسمت Client IP address شما شماره خودتان را مشاهده مى كنيد )

شما اگر از طريق مودم شماره گير و خط تلفن به اينترنت متصل شويد ، هر بار يك آدرس IP متفاوت به شما تعلق مى گيرد . در واقع سه بخش سمت چپ آدرس IP متعلق به ISP يا همان اشتراك دهنده اينترنت شما مى باشد و آخرين قسمت سمت راست شماره شما در آن نشست ارتباط با اينترنت است . ( در عدد مقابل 32 مربوط به شماست 218.219.167.32 ) .

بنابراين ممكن است شما هر بار كه به اينترنت متصل مى شويد فقط عدد سمت راست آدرس شما تغيير كند ( اين ، كار را براى هكر بسيار آسانتر مى كند ) . البته اين بستگى به اين امر دارد كه ISP شما چند شبكه داشته باشد . چون آدرس هر شبكه با ديگرى متفاوت خواهد بود . معمولا اگر چند شماره تلفن در اختيار شما باشد هر كدام متعلق به يكى از شبكه هاى ISP خواهد بود .

مهم : دوستانى كه با مودم كابلى يا موارد مشابه به اينترنت متصل مى شوند بايد توجه داشته باشند كه در بيشتر موارد شماره IP آنها براى مدتى كه اشتراك دهنده اينترنت تعيين مى نمايد مثلا يك ماه يا بيشتر كاملا بدون تغيير باقى مى ماند . اين امر بسيار خطرناك است و در واقع مى توان گفت افرادى كه مودم كابلى دارند به دليل داشتن سرعت بالا و IP ثابت طعمه هاى بسيار خوبى براى هكرها هستند و در صورت به دام افتادن ممكن است بسيار بيشتر از سايرين لطمه بخورند . چون اغلب هكرها از PC اين افراد براى حمله به كامپيوترهاى ديگر استفاده مى نمايند .

مودم كابلى در ايران هنوز چندان رايج نشده و بيشتر در كشورهاى قاره اروپا و آمريكا استفاده مى شود . در بيشتر آن كشورها تجارت الكترونيك و خريد و فروش و مبادله پول از طريق اينترنت امرى رايج به شمار مى رود . همين امر باعث مى شود كه كلاهبرداران اينترنتى به راحتى كامپيوترهاى محافظت نشده را پيدا كرده و با دزديدن شماره كارتهاى اعتبارى ، صاحب كامپيوتر را دچار زيانهاى مالى نمايند . پس توصيه ما به اين قبيل دوستان اين است كه در حفاظت از كامپيوتر خود حساستر باشند .

فكر مى كنم فعلا تا اين حد در مورد آدرس IP كافى باشد .

پورت

منظور ما در اينجا پورتهاى سخت افزارى مثل USB و COM و ... نيستند . منظور از پورت كانالهاى مجازى براى ارتباط با شبكه است كه تعداد آنها 65535 عدد مى باشد .

پورتهاى شماره 0 تا 1023 از قبل رزرو شده اند و براى هر كدام وظيفه مشخصى تعيين شده . البته اين به آن معنى نيست كه سو استفاده از آنها غير ممكن است . در واقع در بحث هك سرورها و سايتها اين پورتها اهميت زيادى دارند ، ولى براى هك كردن كامپيوترهاى شخصى بيشتر برنامه هاى هك از پورتهاى 1024 تا 49151 و يا از پورتهاى 49152 تا 65535 استفاده مى نمايند .

هر برنامه هك پورت پيش فرضى را هدف مى گيرد كه اين مورد توسط هكر نيز قابل تغيير و تنظيم است . در انتهاى اين بخش در جدولى پورتهاى استفاده شده توسط بعضى از نرم افزارهاى مشهور هك ذكر مى گردد . اگر فرمان netstat را در بخش قبل به خاطر بياوريد به استفاده از آن شما مى توانيد پورتهاى باز كامپيوتر خود را با اين جدول مقايسه كنيد تا ببينيد در حال حاضر برنامه هكى روى كامپيوتر نصب شده يا نه ؟

البته همانطور كه گفتم افراد باهوش اين شماره پورت را تغيير مى دهند و به اين طريق نه تنها شما بلكه بسيارى از ديواره هاى آتش را نيز فريب مى دهند .

و اما Firewall

ّFirewall يا ديواره آتش نرم افزار يا سخت افزارى است كه ارتباط شما با شبكه ( يا اينترنت ) و همچنين شبكه با شما را كنترل مى نمايد ، پورتهاى اضافى و بلا استفاده را مى بندد . جلوى دسترسى غير مجاز از شبكه به سيستم شما را مى گيرد و همچنين جلوى دسترسى غير مجاز نرم افزارهاى شما را به شبكه مى گيرد . در اين صورت يك برنامه هك حتى اگر بر روى سيستم نصب شده باشد قادر به ارتباط با رئيس خود نخواهد بود !

Firewall هاى سخت افزارى وسايلى گرانقيمت و پيچيده هستند كه اصلا" به درد من و شما نمى خورند ! اين وسايل مورد استفاده شبكه هاى بزرگ و مراكز محتاج به امنيت بالا هستند . در واقع آنها را مى توان كامپيوترهايى فرض كرد كه فقط براى اين كار طراحى شده اند و البته در درون خود از نرم افزار نيز استفاده مى نمايند .

اما بحث ما در مورد Firewall هاى نرم افزارى است . اينها نرم افزارهايى هستند كه بر روى سيستم عامل نصب مى شوند و امنيت شبكه و اينترنت را تامين مى نمايند . ويندوز XP در داخل خود يك Firewall دارد كه زياد قوى نيست اما از هيچ چيز بهتر است . اين Firewall جلوى Telnet و دسترسيهاى غير مجاز به سيستم شما را مى گيرد .

در قسمت برنامه هاى ضد هك ، معروفترين اين ديواره هاى آتش معرفى شده اند و قابل دريافت مى باشند . اينجا هم پيشنهاد مى كنم Norton Firewall را انتخاب نماييد . البته اگر به برنامه بسيار قدرتمند Norton Internet Security دسترسى داريد آن را حتما نصب كنيد . اين برنامه خود شامل Norton Firewall هم هست . بدون شك شما اين نرم افزار را در بيشتر فروشگاه هاى نرم افزار و CD پيدا خواهيد كرد . همچنين بسيارى از سازندگان Main board آنرا بر روى CD همراه Main board قرار مى دهند . پس بد نيست سرى هم به اين CD بزنيد .

با نصب يك Firewall خوب شما از شر مزاحمتهاى اينترنتى راحت مى شويد و در ضمن امنيت اطلاعات و شماره هاى مهم خود را حفظ خواهيد كرد . بدون آن شك نداشته باشيد كه دير يا زود از طريق يك سايت يا يك دوست يا دشمن مورد حمله قرار خواهيد گرفت .

اين قسمت هم فعلا تمام شد . ( خودم مى دونم كه يك خورده فنى و خسته كننده بود ، بين خودمون بمونه ولى خودم هم موقع تايپ كردن اين بخش واقعا خسته شدم ، سعى مى كنم بخش بعد جذاب تر باشه ! ) .


محافظت از خود

بايد توجه داشته باشيد كه اينترنت محيطى بسيار نا امن است . شما از هر سايتى كه بازديد مى كنيد آن سايت قادر خواهد بود خيلى راحت اطلاعاتى از قبيل شماره IP ، نام كامپيوتر ، نام شما و بسيارى ديگر از مشخصاتتان را اسكن كند و در ليست بازديد كنندگان خود حفظ كند .

به عنوان مثال به اين آدرس www.privacy.net/analyze رجوع كنيد ( همين الان اين كار را بكنيد ، خطرى ندارد !) . در صفحه اين سايت شما مى توانيد كليه مشخصات سيستم خود و همچنين شماره IP خود را ببينيد .

همچنين بسيارى از سرورها بين شما و سرور سايت نهايى كه مى خواهيد به آن دسترسى داشته باشيد قرار دارند و اين امكان براى آنها وجود دارد كه همانند يك نرم افزار sniff اقدام به شنود اطلاعات مبادله شده نمايند . ( در همان صفحه سايت مذكور در قسمت پائين صفحه آن سرورها را مى توانيد ببينيد )

هر email كه به دست شما مى رسد ممكن است همراه با يك فايل آلوده به ويروس و يا Trojan باشد .

دوستان اينترنتى كه پيدا مى كنيد احتمال دارد كه كاملا با منظور با شما دوست شده باشند و قصد نهايى آنها دزديدن اطلاعات شما و يا حتى سر به سر شما گذاشتن باشد .

دراينجا لازم مى بينم در مورد علمى به نام مهندسى اجتماعى توضيح بدهم .

مهندسى اجتماعى علمى است كه يك نفوذگر با اتكا به آن سعى بر فريب دادن شما مى نمايد تا شما به او اعتماد كنيد و يا به دليل ترس از موضوعى فرامين او را اطلاعت كنيد . چند مثال مى زنم

به طور مثال ممكن است :

فردى عصبانى كه خود را مامور يا صاحب مسئوليت خاصى اعلام مى كند با شما تماس بگيرد و خواهان كلمه عبور شما شود .

غريبه اى در اينترنت خود را دوست قديمى يكى از دوستانتان معرفى كند و از شما خواهان شماره تلفن او بشود .

يك email به دست شما برسد كه مثلا شما را تهديد كند يا اينكه با وعده و وعيد باعث شود بر روى فايل ضميمه آن و يا يك link كه به آن اشاره شده كليك كنيد .

خود من يك بار جهت آزمايش ، با فرستادن يك email به دوستانم به آنها آدرس email نامعتبرى را معرفى كردم كه مثلا از طريق آن بتوانند پسورد ديگران را در Yahoo پيدا كنند . روش كار از اين قرار بود كه آنها بايد در سطر اول نامه آدرس email خود و در سطر دوم پسورد خود و در سطر آخر آدرس قربانى را ذكر مى كردند . تقريبا همه آنها بلا استثنا گول خوردند و نامه مذكور را فرستادند . توجه داشته باشيد كه شما در اينترنت به موارد مشابه بسيارى برخورد خواهيد كرد . در واقع شما با فرستادن اين نامه خيلى مودبانه كلمه رمز خود را در اختيار نفوذگر قرار مى دهيد . ( البته اقدام من صرفا آزمايشى بود و با رعايت احترام حريم شخصى تمام دوستان و حفظ امنيت كلمه عبور آنها انجام گرفت ) .

همچنين بسته به اينكه شما مونث يا مذكر باشيد ، ممكن است يك روز ، يكدفعه يك آدم خوش برخورد از جنس مخالف ( شما كه او را نمى بينيد ! او خودش را از جنس مخالف معرفى مى كند) در يكى از اتاقها يا نرم افزارهاى Chat با شما آشنا شود و طرح دوستى با شما را بريزد و بسته به اين كه چقدر حرفه اى باشد احتمالا در كار خود موفق هم خواهد شد . پس از مدتى پيشنهاد مى كند كه يكى از عكسهاى خود را براى شما بفرستد و حتى ممكن است از شما هم بخواهد همين كار را بكنيد . خوب عكس فرستاده شده از طرف او ممكن است خيلى هم جذاب باشد ولى مطمئن باشيد كه زير پرده اين جذابيت يك برنامه هك پنهان شده ( داستان تروايى ها كه يادتان نرفته ؟ در واقع اين همان اسب تروا است )

پس نكته اخلاقى ما اين بود كه دنيا جاى بسيار بدى است و آدم نبايد از هر غريبه اى آب نبات قبول كند ! ( البته متقابلا نبايد از هر غريبه اى هم بترسد و تهديد او را جدى بگيرد )

چند نكته مهم

در زير نكاتى را ذكر مى كنم كه شما با رعايت آنها دنياى خودتان را مقدارى كوچك تر و بسيار بسيار ، امن تر خواهيد كرد :

1- اسم واقعى خودتان را راحت فاش نسازيد . در فرم هاى پر شوند و آدرس email از اسامى مستعار استفاده كنيد .

2- براى وارد كردن email در بخش ثبت نام و يا عضويت سايتها سعى كنيد از آدرس اصلى خود استفاده نكنيد . به راحتى مى توانيد يك آدرس دوم براى خود درست كنيد .

3 - كوكيها را كنترل كنيد . كوكيها فايلهاى كوچكى هستند كه هنگام بازديد شما از سايتها به صورت خودكار توسط آن سايت در كامپيوتر شما ذخيره مى شوند و شامل فهرستى از علايق شما و يا پسوردهاى ذخيره شده شما مى باشند . براى كنترل كوكيها در قسمت تنظيمات Internet Explorer از قسمت Control panel مى توانيد در قسمت Privacy تنظيمات مربوط به قبول كوكيها را به سطح امنيت بالاترى انتقال دهيد . ( به راحتى ميتوان با Analyze كوكيهاى موجود در كامپيوتر يك فرد ، موفق به پيدا كردن پسوردهاى اشتراك و همچنين دريافتن اين امر كه او به چه نوع سايتهايى علاقه دارد شد )

4 - جزئيات شخصى خود را به سرعت براى غريبه ها فاش نسازيد . مطمئنا احتياجى نيست كه شما آدرس دقيق و شماره تلفن خود را در يك فرم عضويت يا در هنگام ساختن آدرس email و يا در صفحه خانگى خود ذكر كنيد .

5 - مراقب سايتهايى كه با گرفتن آدرس mail و يا اطلاعات شخصى ، شما را در قرعه كشى ها شركت مى دهند و يا جوايزى به شما مى دهند باشيد . اين سايتها از راه فروش اين اطلاعات پول خوبى به دست مى آورند و آن وقت شما بايد با تبليغاتى كه از هر طرف به آدرستان مى رسد سر و كله بزنيد .

6 - امنيت برنامه IE را از طريق تنظيمات ويژه آن كه در بخش كنترل پانل قرار دارد بالا ببريد . با اين كار ممكن است بعضى از Active x ها اجرا نشوند ولى در نهايت سودى كه شما از اين امر مى بريد ارزش اين كار را دارد . ( البته بعضى از دوستان از مرورگرهاى ديگر نظير Netscape و Opera استفاده مى كنند كه تنظيمات ويژه خود را دارد )

7- نرم افزارهايى مانند Kazza و Napster باعث مى شوند فايلهاى سيستم شما با ديگران به اشتراك گذاشته شود . اين در واقع مانند تابلوى : بفرماييد داخل ، غذا حاضر است ! مى باشد . از استفاده از اين نرم افزارها تا حد امكان پرهيز نمائيد و يا در صورت استفاده حتما امنيت Pc خود را به حد مطلوب برسانيد .

اما در پايان اين بخش به مساله اصلى كه تا به حال هدف ما پرداختن به آن بوده مى رسيم .

امنيت نرم افزارى

احتمالا همه شما مى دانيد و يا شنيده ايد كه امنيت ويندوز XP بسيار بالاتر از ويندوزهاى قبل از خود مى باشد . اين مساله حقيقت دارد . ويندوز XP كه در حقيقت هسته NT را در خود دارد ويندوزى است كه براى امنيت بالا طراحى شده . شايد شما از اين موضوع ناراحت هستيد كه اين سيستم عامل بعضى از بازيها و ساير نرم افزارها را اجرا نمى كند . براى رفع اين مشكل خيلى راحت مى توانيد نرم افزار Service pack XP ارائه شده توسط Microsoft را از طريق سايت اينترنتى آن و يا از طريق CD هاى موجود بر روى ويندوز نصب كنيد . از اين گذشته در حال حاضر بيشتر شركت هاى سازنده نرم افزار و بازى وجود XP را پذيرفته اند و نرم افزارهاى خود را سازگار با آن طراحى مى كنند .

ويندوزهاى NT و از جمله آخرين آنها XP قادر به استفاده از سيستم فايلى NTFS هستند . اين سيستم فايل استثنائى قابليتهاى بسيار بالاى امنيتى را در خود دارد كه در محيط شبكه آشكار مى شوند . ( در مورد آن بحث نمى كنم چون واقعا از موضوع اصلى پرت است ! )

استفاده از اين سيستم فايلى انتخاب مناسبى براى حفظ اطلاعات حساس و كلمات عبور شما است .

اصل مطلب

( در اين قسمت ما فرض مى كنيم كه شما از يكى از سيستم عاملهاى مايكروسافت استفاده مى كنيد . اگر غير از اين است و از سيستم عاملهاى ديگر مانند Unix يا Linux و يا هر چيز ديگر استفاده مى كنيد و مشكلى با آن داريد ، مى توانيد از طريق قسمت پاسخ به سوالات مشكل خود را مطرح كرده و پاسخ آن را دريافت نمائيد )

اگر مى توانيد و از ويندوز XP دلخورى نداريد از آن استفاده كنيد . روش خود من اين است : استفاده همزمان يك ويندوز XP و يك 98 در سيستم . در اينصورت ممكن است بعضى نرم افزارها را در محيط سريع و دوستانه 98 اجرا كنيد و براى اينترنت و كار با شبكه فقط از XP استفاده نماييد .

در هر صورت چه از 98 استفاده مى كنيد و چه از هر سيستم عامل ديگر ، اين موضوع را به خاطر داشته باشيد كه هيچ سيستم عاملى بدون نقص نيست . بنابراين همواره با استفاده از سايت اينترنتى سيستم عامل خود آخرين وصله هاى نرم افزارى ( Patch ) ساخته شده را دريافت و نصب كنيد . اين وصله ها حاصل آزمايشات عملى و پيدا كردن راه حلهايى براى بستن راه هاى نفوذ احتمالى هستند .

از سيستم عامل كه بگذريم نوبت به نصب نرم افزارهاى امنيتى مى رسد . تعدادى از مشهورترين آنها در قسمت برنامه هاى ضد هك در اختيار شما هستند .

حتما يكى از آنها را در سيستم خود نصب كنيد . به اضافه يك Anti virus خوب . اينجا لازم است كه به مطلب مهمى اشاره كنم . كليه ويروس كشها قادر به شناسايى و نابود كردن Trojan ها هستند . بنابراين با نصب يك ويروس كش قوى در سيستم شما جلوى ورود برنامه هاى هك را مى گيريد .

همواره آنها را در حافظه فعال نگه داريد . اين كار ارزش اين را دارد كه مقدارى سرعت سيستم پايين بيايد . و همواره كليه فايلهاى ضميمه email را ، حتى اگر از طرف دوستان به دست شما مى رسد scan كنيد ( اينجا حتما چند نفرى از دست من دلخور مى شوند ! ) . اين احتمال را بدهيد كه ممكن است دوست شما از ويروس يا برنامه هكى كه سيستم وى را آلوده كرده مطلع نباشد و با فرستادن نامه بدون اينكه بخواهد شما را نيز در معرض خطر قرار دهد .

Anti virus هاى خوب قابليت ارتقا از طريق اينترنت را دارند . Norton Anti Virus و Norton internet security برنامه هاى بسيار قدرتمند با قابليتهاى بالا هستند ( بگو آقا جان چرا اينقدر تبليغ ميكنى ؟ پول گرفتى ؟ ) . اين نرم افزارها پس از نصب روى سيستم با يكديگر مجتمع مى شوند و از طريق قسمت Live Update قابليت ارتقاى رايگان از طريق اينترنت را دارند . به اين ترتيب همواره شما را در برابر جديدترين ويروسها و Trojan ها محافظت مى كنند . به علاوه اين نرم افزار آنقدر بى سر و صدا كار مى كند كه شما فقط موقع حمله هاى ويروسى و يا از طرف هكرها متوجه آن مى شويد . گاهى اوقات Norton Internet Security ممكن است از شما سوالاتى در زمينه ارتباط يك برنامه با اينترنت بپرسد كه مى توانيد حتى بدون نگاه كردن و با اعتماد كامل OK را بزنيد . ( بر خلاف برنامه Zone Alarm . اين برنامه از شما مى پرسد كه دزدها دارند وارد منزل مى شوند ! اجازه مى فرماييد ؟! سپس شما هم با بى خيالى Ok مى كنيد و فرداى آن روز عكستان در قسمت پايين روزنامه ها به صورت سياه و سفيد تمام رخ چاپ مى شود !!! )

حرف آخر

xp يا 98 رو از طريق سايت Microsoft ارتقا بده و يك Anti virus و Firewall خوب نصب كن و خيال خودت و مارو راحت كن ! ( خسته شدم بس كه آسمون ريسمون به هم بافتم !)


محافظت از شبكه ها

منظور من شبكه هاى كوچك خانگى و يا شبكه هاى شركتها است . اين شبكه ها معمولا مانند دروازه هايى بدون دروازه بان ! هستند . خود من تا به حال تعداد بسيار زيادى از آنها را ديده ام .

امنيت شبكه همانند استحكام يك زنجير مى ماند . استحكام يك زنجير به ضعيف ترين حلقه آن وابسته است . در شبكه هم يك كامپيوتر حفاظت نشده توانايى به خطر انداختن كل شبكه را دارد .

اصولا شبكه محيطى است كه به خاطر طبيعت و ساختارش همانند يك محيط كشت خوب با آب و غذا و نور مناسب براى ويروسها و Trojan ها است . براى هكرها حمله به يك شبكه كوچك خانگى يا ادارى حفاظت نشده بسيار ساده تر از حمله به يك كامپيوتر شخصى است .

دليل اين امر را بايد در بى اطلاعى يا سهل انگارى نصب كنندگان شبكه و همچنين استفاده كنندگان آن دانست . در محيط ادارات و شركتها بدون شك نبايد انتظار داشته باشيم كه تمامى استفاده كنندگان متخصص كامپيوتر و آگاه به مسائل امنيتى شبكه باشند . به همين دليل است كه مشاور امنيتى شبكه بودن يكى از شغل هاى پر درآمد در كشورهاى توسعه يافته به حساب مى آيد . ( متاسفانه در ايران كمتر كسى حتى اسم اين شغل را هم شنيده ! )

شبكه هايى كه يك يا چند تا از كامپيوترهاى آن به اينترنت متصل هستند در واقع مانند يك سيبل ثابت براى تيراندازى در فاصله 5 مترى ! هستند . آنها يك هدف عالى براى نفوذگر به حساب مى آيند .

دليل آن اشتراك فايل و پرينت است . بدون شك در يك شبكه چند درايو Share شده و يك يا چند پرينتر اشتراكى داريد . اين امر با فعال شدن گزينه File & print sharing تحقق پيدا مى كند .

شما با فعال كردن اين گزينه اگر آگاه نباشيد و تنظيمات لازم را انجام ندهيد در واقع فايلهاى خود را با تمامى مردم خوب دنيا كه به اينترنت دسترسى دارند به اشتراك گذاشته ايد . البته اين اقدام شما قابل تقدير است ! ولى فكر نكنم شما واقعا مايل به اين كار باشيد .

در مرحله اول سعى كنيد از سيستم عاملهايى كه واقعا" براى شبكه ساخته شده اند استفاده نمائيد . ويندوز 98 ضعيف ترين آنها در اين زمينه است . ويندوزهاى NT و XP از قدرتمند ترين ها به حساب مى آيند . با استفاده از آنها شما سيستم مديريت و امنيت بسيار خوبى در اختيار خواهيد داشت .

همچنين با نصب نرم افزارهاى امنيتى و تنظيم آنها براى محيط شبكه خطراتى را كه شما را تهديد مى نمايند به حداقل كاهش دهيد .

http://www.antihkr.comپروانه آبی ; ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٢/٩/۱٤